Chcete zažít něco výjimečného, potěšit svou duši, netradičně relaxovat a něco se přiučit? V Brně v červnu startuje ojedinělá akce Škola ptačího zpěvu, aneb nemusíš mě vidět, stačí dobře slyšet.
Přednášky realizuje občanské sdružení Ornix za finanční podpory nadace OKD.
Cílem je propojit lidi a naučit je porozumět zpěvu ptáků. Účastníci kurzu se naučí ptáky nejen poznávat, ale také jejich zpěv napodobovat. Kurz propojuje občany vidomé s nevidomými a slabozrakými, neboť poslouchat a „zpívat“ mohou všichni stejně. Pod vedením zkušeného ornitologa proběhne 10 tematických přednášek, na které navážou jednotlivé terénní vycházky po parku Špilberk spojené s nácvikem určování ptačích hlasů a ukázkou kroužkování.
Nejdůležitějším smyslem každého ornitologa je sluch, který mu pomůže odhalit i druhy skrytě žijící, či běžným pohledem nerozeznatelné. Hlasy ptáků nám všem umožní vnímat přírodu i v dnešním uspěchaném městě. „Díky kurzu jsem si uvědomila, že když se na chvíli zastavím, vždy nějakého ptáčka slyším. Dny si tak zpříjemňuji krátkými relaxačními minutkami doplněnými originální meditační hudbou a poznávačkou. Třeba když čekám na MHD nebo jdu s nákupem“ říká jedna s absolventek kurzu, Klára Kepertová.
Pro lidi se zrakovým postižením spočívá přínos projektu v navázání nových přátelství, získání zajímavého koníčka a v neposlední řadě i pomoc při orientaci v terénu. Určité ptačí druhy mají přísně vymezené biotopy (místa k životu), ve kterých se nacházejí. „Pokud uslyšíme sýkoru uhelníčka, či parukářku s jistotou se nacházíme v jehličnatém lese, v rozsáhlých vybetonovaných průmyslových zónách nás zaujme hlas chocholouše a v okolí vod typické volání konipase či ledňáčka“ popisuje předseda pořádajícího sdružení Ornix , Zbyšek Karafiát.
Celá výuka bude probíhat formou „škola hrou“. Dozvíme se zajímavosti o jednotlivých druzích, povídání bude zpestřeno historkami z ornitologické praxe. Například o nenasytné července, záletném střízlíkovi, nebo popěvku strnada obecného „Kéž bys sedláčku chcíp“.
„Výukou ptačího zpěvu se snažíme zvýšit všeobecné podvědomí o tom, že i ve velkých městech jako je Brno, můžeme vnímat přírodu třeba při cestě do práce a zvýšit tak zájem lidí o své okolí. V praxi chceme dosáhnout, že lidé se začnou zajímat o toho opeřence, kterého pravidelně potkávají, postupně o něm zjistí více informací a na jaře třeba vyvěsí budku, nebo v zimě pomohou vhodným přikrmováním. Již to nebude pták co nám lítá po zahradě, ale rodinný přítel sýkora modřinka, která hnízdí v budce na jabloni a stará se o naši úrodu“, říká Zbyšek Karafiát.
Zobrazit místo Škola ptačího zpěvu na větší mapě